Zasady home office jeszcze bez zmian
Stan zagrożenia epidemicznego został przedłużony do 31 marca. W oczekiwaniu na nowelizację kodeksu pracy pracodawcy nadal mogą polecać pracę zdalną na podstawie przepisów specustawy, aby zapobiegać zakażeniom Covid-19.
Ministerstwo Zdrowia prognozuje, że apogeum obecnej fali Covid-19 przypadnie na drugą połowę stycznia 2023 r., a dzienna liczba potwierdzonych przypadków może wynieść ponad 5 tys. Z tego powodu, a także zachorowań na grypę, coraz więcej pracodawców znowu wysyła zatrudnionych do wykonywania pracy zdalnie.
Nowelizacja kodeksu pracy, która wprowadzi na stałe do kodeksu pracę zdalną, wejdzie w życie nie wcześniej niż pod koniec marca (po upływie dwóch miesięcy od dnia jej opublikowania w Dzienniku Ustaw). Do tego czasu podstawą polecania pracy zdalnej wciąż jest ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 2095 ze zm.; dalej: specustawa).
Na jej podstawie pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna) w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu Covid-19, oraz w okresie trzech miesięcy po ich odwołaniu, w celu przeciwdziałania Covid-19. Okres stanu zagrożenia epidemicznego został zaś przedłużony do 31 marca 2023 r. na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 16 grudnia 2022 r. (DzU poz. 2736).
W oczekiwaniu na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta